کال مارجین در فارکس چیست؟

کال مارجین در فارکس چیست ؟
خواندن این مطلب
10 دقیقه
زمان میبرد!

کال مارجین در فارکس چیست؟

زمانیکه معامله‌گر پیش‌بینی نادرستی از روند قیمت بازار داشته باشه، مسلماً مانند هر معامله‌گر دیگری دچار ضرر میشه. همچنین به‌علت تسویه روزانه سود و ضرر حساب‌ها، معامله‌گران متضرر، ممکنه به‌دلیل کاهش موجودی حساب معاملاتی فعالشون در وضعیتی به نام « کال مارجین» قرار بگیرن!

برای همه افرادی که در بورس فعالیت دارن و یا میخوان به جمع معامله‌گران در بازار سرمایه بپیوندن، کسب آگاهی و شناخت کافی از مفاهیم مربوطه و رایج در اون، نیازی لازم و ضروری محسوب میشه. کال مارجین یکی از این اصطلاحات مورد استفاده در بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری هست که تو این مقاله از آموزش فارکس سعی داریم مفهوم و چگونگی اون رو بررسی کنیم و همچنین درمورد نکاتی جهت جلوگیری از کال مارجین درفارکس صحبت کنیم. با کندل همراه باشید! ????????

مارجین یعنی چه؟!

مارجین به زبان ساده یعنی سرمایه اولیه مورد نیاز برای بازکردن معاملات در بازار فارکس! مارجین مبلغ سرمایه‌گذار رو نشون میده که باید به بروکر فارکس پرداخت بشه تا به عنوان وثیقه برای انجام معاملات مورد استفاده قرار بگیره.

مارجین در فارکس بسیار اهمیت داره چون به معامله‌گران این امکان رو میده تا با استفاده از سرمایه کمتر، موقعیت‌های بزرگتری در بازار رو مدیریت و ایجاد کنن و بیشترین استفاده رو از حرکت‌های قیمت ببرن!

هر بروکر فارکس مانند بروکر STP Trading حداقل مارجین متفاوتی رو برای معاملات خودشون در نظر میگیرن. این حداقل مارجین ممکنه بر اساس نوع حساب، جفت ارز معامله شده، وضعیت بازار و سیاست‌های هر بروکر متفاوت باشه. بنابراین، قبل از شروع به معامله در بازار فارکس، تحقیقات لازم رو برای درک حداقل مارجین مورد نیاز برای معاملات در بروکر مورد نظر خود انجام بدین.

مدیریت مارجین یکی از اصول اساسی در موفقیت در بازار فارکس هست. معامله‌گران باید به دقت سرمایه‌شون رو مدیریت کنن و از افزایش سرمایه بیش از حد و استفاده نادرست از مارجین پرهیز کنن. استفاده نادرست از مارجین میتونه باعث بروز خسارت‌های جدی برای معامله‌گر بشه.

در کل، مارجین یک مفهوم کلیدی در فارکس هست که به شما امکان میده با استفاده از سرمایه کمتر، معاملات بزرگتری در بازار فارکس بتونین باز کنین. به علاوه، مدیریت مارجین باعث میشه که معامله‌گران ریسک‌هایی که ممکنه در معاملات وجود داشته باشه رو پوشش بدن و به‌طورکلی به شکل بهتری بازار رو مدیریت کنن.

 

کال مارجین در فارکس چیست ؟
کال مارجین در فارکس چیست ؟

کال مارجین در فارکس چیست؟!

کال مارجین یعنی چه؟ برای درک بهتر مفهوم کال مارجین در بازار فارکس لازمه چند اصطلاح بازار فارکس رو باهاشون آشنایی داشته باشین ازجمله؛

  • کل موجودی یا  Balance: میزان کل دارایی سرمایه‌گذار هست و بالانس از معاملات باز کاربر تأثیر نمی‌پذیره
  • موجودی خالص یا Equity: نشون‌دهنده مقدار دارایی سهامداران پس از کسر تمام بدهی‌های شرکت هست که مقدارش با افزایش یا کاهش سود تغییر میکنه، بنابراین میشه گفت اکوئیتی از معاملات باز کاربر تأثیر می‌پذیره.
  • سطح مارجین یا Margin Level: سطح مارجین هم بیانگر نسبت موجودی خالص به مارجین مصرف شده است که به صورت درصدی نشون داده میشه. بروکرها با استفاده از این معیار تشخیص میدن که آیا تریدرها امکان ورود به معاملات جدید رو دارن یا نه.

در صورتی که موجودی حسابتون به سطح مارجین برسه، بروکر اجازه بستن معاملات شما رو نداره و امکان انجام معاملات جدید رو نمیده. اما اگه حسابتون به کمتر از سطح مارجین برسه، میتونه منجر به اتفاقات بدی مثل کال مارجین یا فعال شدن سطح خروج بشه.

معامله در هر بازاری نیاز به میزانی از سرمایه داره! گاهی اوقات برای معاملات در فارکس، میزان اعتبار مالی برای معامله‌گران و درخواست‌کنندگان از سمت بروکر، به مشتریان اختصاص داده میشه تا با استفاده از اون به سرمایه‌گذاری بپردازن. این اعتبار طی یک قرارداد دوطرفه تأمین میشه و به حساب سرمایه‌گذار واریز میشه. کال مارجین یا مارجین کال (Call Margin) زمانی اتفاق میفته که درصد دارایی صاحبان سرمایه در یک حساب مارجین کمتر از مقدار پول مورد نیاز بروکر باشه. حساب مارجین سرمایه‌گذار شامل اوراق بهاداری هست که با ترکیبی از پول خود سرمایه‌گذار و پول قرض گرفته شده از بروکر خریداری شده.

کال مارجین به زبان ساده یعنی اینکه میزان ضرر سرمایه‌گذار در معاملات افزایش پیدا کنه و به حد نهایی مارجین برسه، سرمایه‌گذار از سمت بروکر پیام اخطاری رو دریافت میکنه که بهش هشدار مارجین کال گفته میشه! تو این حالت، سرمایه‌گذار باید با واریز پول، میزان مارجینش رو افزایش بده یا از برخی معاملات خارج بشه تا از خطراتی که ممکنه به‌دلیل نبود مارجین کافی بوجود بیاد، جلوگیری کنه.

مزایا و معایب کال مارجین در فارکس

مزیتش اینه که باعث حفاظت از حساب مارجین و جلوگیری از ایجاد وضعیت ناپایدار و تعریض مالی میشه.

و اما عیبی که داره اینه که نیاز به افزایش مارجین باعث میشه سرمایه‌گذار هزینه‌های اضافی رو تحمل کنه و یا مجبور به خروج از برخی معاملات بشه که ممکنه به نتایج مطلوب نرسن!

نکته مهم: برای جلوگیری از وقوع کال مارجین، معامله‌گر باید به‌دقت مدیریت سرمایه و ریسکشون رو انجام بده و همچنین از استفاده از اهرم مالی (Leverage) به‌صورت معقولی استفاده کنه.

نحوه خروج از وضعیت کال مارجین

بعد از کال مارجین چه کنیم؟! وقوع کال مارجین (Call Margin) ممکنه برای معامله‌گر بازار فارکس وضعیت ناراحت‌کننده‌ای باشه، اما با رویکردهای صحیح و مدیریت مناسب، میشه به این وضعیت واکنش مناسبی نشون داد. حال در اینجا توضیح خواهیم داد که چطور میشه از وضعیت کال مارجین در فارکس خارج شد:

  1. تحلیل وضعیت حساب مارجین: قبل از هر اقدامی، شما به‌عنوان معامله‌گر بازار فارکس باید وضعیت حساب مارجینتون رو به‌طور دقیق بررسی کنین ازجمله؛ بررسی میزان مارجین باقی‌مانده، سود یا زیان حاصل از معاملات فعلی و میزان ارزش دارایی‌ها در حساب.
  2. ارائه مارجین اضافی: اگه مارجین کافی برای پوشش معاملاتتون رو ندارین، اولین گام برای خروج از وضعیت مارجین کال ، ارائه مارجین اضافی هست که میتونه به‌وسیله واریز پول به حساب مارجین یا فروش دارایی‌های دیگه در حساب انجام بشه.
  3. کاهش معاملات باز: اگه نمیتونین مارجین اضافی رو ارائه بدین، باید معاملات بازتون رو کمتر کنین مثل بستن معاملاتی که ممکنه منجر به افزایش مارجین مورد نیاز بشه یا کاهش موقعیت‌هایی که مارجین زیادی مصرف میکنن.
  4. تماس با بروکر: در صورتیکه نتونین از وضعیت کال مارجین خارج بشین، بهتره با بروکر تماس بگیرین و درباره راهکارهای ممکن برای حل موضوع صحبت کنین. برخی از بروکرها ممکنه به معامله‌گران زمان اضافی بدن تا اقدامات مناسبی رو انجام بدن.
  5. بررسی و یادگیری: پس از خروج از وضعیت کال مارجین، باید بررسی دقیقی از علت وقوع این وضعیت داشته باشین و از تجربیاتتون یاد بگیرین تا از وقوع مشکلات مشابه در آینده جلوگیری کنین!

در نهایت باید گفت که خروج از وضعیت مارجین کال نیازمند بررسی دقیق و مدیریت صحیح حساب مارجین هست. مهمترین اقدامات شامل ارائه مارجین اضافی، کاهش معاملات باز، تماس با بروکر و بررسی و یادگیری از تجربیات گذشته است.

طرح نجات یا آنتی کال مارجین بروکر STP Trading

بروکرهای NDD درآمدشون از کمیسیون معاملات معامله‌گران هست و صرفاً بروکر نقش واسطه بین تریدر و بانک رو داره. طرح آنتی کال مارجین بروکر STP Trading چیه؟ بروکر اس تی پی تریدینگ برای اینکه مشتریانش بتونن تو بازار باقی بمونن یک پلن نجات طراحی کرده یعنی وقتی در زمان ترید، حسابتون وارد ضرر شدید شده و در حال کال مارجین شدن هستین، میتونی سریعاً وارد پنل کاربریتون بشین و درخواست آنتی کال مارجین رو ثبت کنین.

سپس کارشناسان بروکر اس تی پی تریدینگ برای کمک به شما ظرف مدت ۲۴ساعت، حسابتون رو بررسی میکنن و به نسبت میزان ضرر و شرایط حسابتون، مبلغی رو به‌عنوان سرمایه به حسابتون واریز میکنن (بسته به حجم بالانس از 10% تا 50%) که قابل ضرر و قابل معامله است تا سرمایه اصلی شما نجات پیدا کنه. با این وجود میتونین با خیال راحت به معاملاتتون ادامه بدین.

نکته قابل توجه اینه که این طرح برای اولین بار در دنیا توسط بروکر STP Trading برای نجات اکانت‌ها اجرا میشه. قبل از ثبت طرح نجات، همه مراحل رو در جهت نجات اکانت انجام بدین و سپس در صورت نیاز به طرح نجات، با تکمیل فرم داخل کابین، درخواستتون رو ثبت کنین.

هج (HEDGE) در مارجین منفی در بروکر اس تی پی تریدینگ

خدمتی دیگه از بروکر  stp trading اینه که شما برای تمامی حساب‌ها در این بروکر میتونین از هج در مارجین منفی استفاده کنین. شما میتونین جهت جلوگیری از مارجین کال شدن حسابتون با استفاده از هج در مارجین منفی حسابتون رو مدیریت کنین و معامله جدید باز کنین.

فرض کنین در یک جفت ارز دو معامله خرید و فروش باز دارین! چقدر مارجین برای باز نگه‌داشتن این دو معامله مخالف هم مورد نیاز هست؟ به این مارجین، هج مارجین میگن.

مثلاً روی جفت ارز ین ژاپن یک معامله خرید به حجم ۱ لات دارین و یک معامله فروش هم به حجم ۲ لات باز کردین. مارجین لازم برای معامله فروش در USDJPY با اهرم 1:100 رو میتونین از فرمول بالا حساب کنین. یعنی برای معامله فروش به ۵۰۰۰ دلار مارجین نیاز دارین. بعد از ورود به این معامله، مارجین حساب شما چه تغییری میکنه و چه عددی رو نشون میده؟ در این مثال مارجین هج شده یا Hedged Margin برابر 5000 دلار هست. یعنی تنها کافیه مارجین لازم برای معامله خرید و فروش رو با هم مقایسه کنین. بزرگ‌ترین عدد همون مارجین هج شده هست.

حال فرض کنید سه معامله خرید و دو معامله فروش در جفت ارز USDJPY دارین. مارجین هج شده چگونه محاسبه میشه؟ خیلی ساده است، مارجین معاملات خرید رو با هم جمع کنین. مارجین معاملات فروش رو هم با هم. حال مجموع مارجین خرید و فروش رو با هم مقایسه کنین. عدد بزرگ‌تر همون مارجین هج شده هست.

تو این حالت در یک بروکر مارکت میکر شما باید ضرر رو قبول کنین و معامله‌تون رو ببندین یا اینکه اکانتتون رو شارژ کنین. اما یک بروکر NDD مثل بروکر stp trading به شما این اجازه رو میده که در حالت معامله فروش با همون حجم بر روی اکانتتون باز کنین تا اینکه در جایی مناسب بتونین یک سمت معامله‌تون رو ببندین یا تصمیم دیگه‌ای بگیرین که این میتونه جلوی کال مارجین شدن شما رو در تمام حالت‌های بازار چه حالت نوسانی شدید یا غیر نوسانی بگیره.

اما یک بروکر مارکت میکر تو این مواقع نمیتونه اکانت شما رو از ریسک نجات بده مگه اینکه معامله‌گر اکانتش رو شارژ کنه تا بتونه ضرر رو تحمل کنه یا پول کافی برای باز کردن معامله جدید داشته باشه یا در غیر این صورت ضرر رو قبول کنه و معامله رو تو ضرر ببنده با اینکه میدونه این معامله درست بوه و این ضرر به خاطر عدم رعایت مدیریت سرمایه یا نقطه ورود اشتباه بوده.

خدمات ویژه بروکر stp trading هج (HEDGE) در مارجین منفی

جمع بندی نهایی از زبون کندل

همونطور که تو این مقاله صحبت شد، در بازار فارکس معاملات به صورت اهرم‌دار انجام میشه و کال مارجین شدن وضعیتیه که معمولاً در بازارهای مالی داخلی و بین‌المللی اتفاق میفته. اگه معامله‌گران مدیریت سرمایه خودشون رو به‌درستی انجام ندن، این وضعیت اتفاق میفته. هر فرد سرمایه‌گذار در هر بازاری که فعالیت میکنه باید از وقوع کال مارجین در حسابش جلوگیری کنه. در واقع کال مارجین یک پیام اخطار کسری بودجه به شما میده تا موجودی حسابتون رو با فروش یا با افزودن پول نقد افزایش بدین. درک درست از اصطلاحات بازار فارکس به شما کمک میکنه تا معاملاتتون رو با شرایط بهتری پیش ببرین و از ورود حسابتون به ضررهای بزرگ جلوگیری کنین.

ما در این مطلب بررسی کردیم که کال مارجین شدن چیست و نکاتی رو در موردش بیان کردیم. همچنین در مورد خدمات ویژه بروکر اس تی پی تریدینگ برای نجات حسابتون از کال مارجین شدن صحبت کردیم. نظرات و سؤالاتتون رو میتونین از طریق چت آنلاین یا ثبت دیدگاه در قسمت پایین صفحه با تیم کندل در میون بذارین.

برای اینکه از مقالات آموزشی استفاده کنید، می توانید در بروکرهای معتبر ما که به طور کامل معرفی کرده ایم ثبت نام کنید.

بروکر آلپاری

بروکر لایت فایننس

بروکر stp trading

بروکر ارانته

بروکر nordfx

بروکر ifc

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

فهرست مطالب

تبلیغات