ماشین حساب فارکس چیست؟ | معرفی انواع ماشین حساب‌های فارکس

ماشین حساب فارکس
خواندن این مطلب
11 دقیقه
زمان میبرد!

ماشین حساب فارکس چیست؟ | معرفی انواع ماشین حساب‌های فارکس

ماشین حساب فارکس چیست؟ ماشین حساب فارکس میزان سود و ضرر مربوط به حساب های معاملاتی رو در موقعیت های مختلف بر اساس اطلاعات مربوط به حساب و ابزار معاملاتی و ارز اون محاسبه میکنه. شما میتونین با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز مثل جفت ارز، ارز سپرده، حد ضرر، مانده حساب، ریسک و اندازه پیپ، حجم معاملاتتون رو محاسبه کنین و همچنین داده‌های مورد نیاز رو برای محاسبه سود معاملات و محاسبه نقاط محوری وارد کنین. در این مقاله از آموزش فارکس کاربرد ماشین حساب در بازار فارکس و انواع اون رو به طور کامل بررسی می‌کنیم با کندل همراه باشین!

ماشین حساب فارکس
ماشین حساب فارکس

چرا از ماشین حساب فارکس استفاده کنیم؟

نیاز به استفاده از ماشین حساب فارکس به سطح دانش و مهارت معامله گران و درکشون از پیپ بستگی داره. هرچییی معامله‌گر اهمیت پیپ‌ها رو بیشتر بدونه، نیاز به یک ماشین حساب هوشمند رو بیشتر احساس میکنه.

یک تریدر ماهر قبل از انجام هر معامله‌ای میدونه که تو بازار فارکس اطلاع از اینکه یک معامله در نهایت چقدر براش سود داره یا اینکه چقدر از سرمایه‌اش رو به خطر می ‌اندازه، بسیار مهمههه!! بنابراین باید با انواع ماشین حساب فارکس آنلاین خوب آشنا باشین، چون یک ماشین حساب هوشمند به خوبی میتونه انجام این محاسبات رو برای یک معامله‌گر راحت کنه. پس اصلی ترین کاربرد این ابزار، پیش بینی و تخمین حد سود و ضرر در انجام معاملات فارکس هست.

کار با ماشین حساب فارکس

برای تریدرهای فعال در حوزه فارکس، محاسبه سود و زیان در هر معامله بسیار اهمیت داره. گفتیم که از ماشین حساب‌های فارکس برای برآورد حد سود و زیان استفاده میشه و این ابزار با وارد کردن اطلاعات مانند جفت ارز، ارز سپرده، حد ضرر، و موجودی حساب، محاسبات معاملاتی رو انجام میده. آموزش و کار با این ماشین حساب‌ها نیاز به دانش خاصی نداره و با سرچ ساده تو گوگل میتونین این ابزارها رو پیدا کنین و یا از لینک‌هایی که در ادامه مقاله قراردادیم  استفاده کنین.

ماشین حساب فارکس انواع مختلفی داره که امکان محاسبات مختلفی رو فراهم میکنن، و همچنین از اپلیکیشن‌های ماشین حساب فارکس نیز میشه برای این کار استفاده کرد. شما میتونین برای دسترسی همیشگی به ماشین حساب آنلاین اون رو دانلود کنین. امروزه ماشین حساب های آنلاین جدیدتری ساخته شدن که به شما امکان محاسبه مارجین (Margin)، لوریج (Leverage)، پیپ  (Pip)و … رو میدن. در ادامه این مقاله از سایت کندل، کاربردها و بهترین انواع ماشین حساب بازار فارکس رو برای شما توضیح خواهیم داد.

کاربردهای ماشین حساب فارکس

شما به کمک ماشین حساب فارکس میتونین این مواردو محاسبه کنین????

  • مقدار سود و ضرر در معاملات
  • نسبت سود به ضرر در معامله (Risk/Reward)
  • محاسبه کامل اعداد فیبوناچی
  • اندازه و میزان پیپ در یک پوزیشن معاملاتی
  • پیدا کردن نقاط پیوت پوینت (Pivot Points) در منطقه مورد نظر
  • محاسبه میزان لوریج مناسب برای ورود به معامله
  • و محاسبه ارزش ارزهای مختلف نسبت به هم

بعضی از ماشین حساب‌های فارکسی میتونن حتی به شناسایی الگوهای قیمتی در بازار به شما کمک کنن یکی دیگه از مزیت های استفاده از ماشین حساب بازار فارکس اینه که این ابزارها به صورت خودکار برخی محاسبات رو براتون انجام میدن، که میتونه به شما کمک کنه زمان و انرژی بیشتری رو در معاملاتتون ذخیره کنین. اما با همه این‌ها مسئولیت تصمیم گیری در مورد معاملات بازار فارکس به عهده خود تریدر هست. لذا بهتره قبل از استفاده از ماشین حساب‌ها، آگاهی کافی در مورد این بازار و روش‌های تحلیلی اون رو داشته باشین.

بهترین ماشین حساب فارکس چیه؟

بهترین ماشین حساب فارکس، ماشین حساب‌هایی هستن که در اون شما میتونین فیلدهای جزئی ‌تر رو وارد کنین و بهترین و دقیق ترین پیش بینی رو داشته باشین به نحوی که در نهایت اون چه که ماشین حساب محاسبه کرده با نتیجه نهایی مطابقت زیادی داشته باشه تا یک معامله‌گر بتونه در انجام معاملات بعدی بهتر عمل کنه.

معرفی بهترین انواع ماشین حساب فارکس

تو بازار فارکس کمترین نوسانات نرخ ارز تأثیر چشمگیری در انجام معاملات میذاره لذا در معاملات باید با احتیاط و سنجیده عمل کنین و برای این کار لازمه به طور منظم تحلیل‌های فارکس رو محاسبه و بررسی کنین. برای انجام این تحلیل‌ها و ارزیابی‌ها انواع مختلف ماشین حساب‌های مورد استفاده قرار میگیرن که به طور کلی به دو دسته ماشین حساب‌های فیبوناچی و ماشین حساب مارجین تقسیم میشن.

ماشین حساب‌های فیبوناچی برای محاسبه بازپرداخت فیبوناچی و پسماندها مورد استفاده قرار میگیره و ماشین حساب مارجین برای محاسبه حواشی مورد نیاز برای نگه داشتن و بازکردن پوزیشن‌ها مورد استفاده قرار میگیره. در ادامه برخی از بهترین انواع ماشین حساب فارکس رو به شما معرفی می‌کنیم:

ماشین حساب پیپ

پیپ درواقع واحد اندازه ‌گیری تغییرات ارزی در بازار مالی هست که سود و زیان معامله به نوع جفت ارزی که مورد استفاده قرار میگیره بستگی داره. برای محاسبه پیپ و از جمله محاسبه پیپ به دلار میتونین از این نوع ماشین حساب استفاده کنین.

ماشین حساب محاسبه پیپ
ماشین حساب محاسبه پیپ

ماشین حساب محاسبه لوریج

یکی از ابزارهای بازار فارکس که توسط بروکرها ارائه میشه ضریب اهرمی یا لوریج هست که به وسیله اون تریدرها میتونن با موجودی حسابشون وارد معامله هایی چند برابر موجودیشون بشن. مثلاً زمانی که لوریج حساب معاملاتی‌تون ۱:۱۰۰ باشه شما میتونین با یک دلار وارد معامله ۱۰۰ دلاری بشین. بنابراین مهمه که شما به همین اندازه میزان ریسک معامله یعنی سود و ضررتون رو زیاد کنین چون با با یک اشتباه حتی کوچیک ممکنه خیلی سریع موجودی حسابتون صفر بشه!

بنابراین با استفاده از ماشین حساب‌های حجم معاملات میتونین با وارد کردن چند ورودی ساده، مقدار تقریبی واحدهای ارزی برای خرید و فروش رو برای کنترل و مدیریت ریسکتون بدست بیارین و از ضررهای احتمالی پیشگیری کنین.

ماشین حساب ریسک به ریوارد فارکس (R/R)

یکی دیگه از مهم‌ترین عواملی که برای معامله در بازار فارکس باید در نظر گرفته بشه نسبت سود به ضرر (Risk/Reward) هست. یعنی نسبت سودی که از یک معامله انتظار دارین به میزان ضرری که در صورت شکست در معامله ممکنه داشته باشین. شما با استفاده از ماشین حساب فارکس ریسک به ریوارد این نسبت رو به طور دقیق میتونین محاسبه کنین.

ماشین حساب محاسبه مارجین

قبل از شروع معامله در بازار فارکس، باید تعیین کنین که چه مقدار سرمایه رو میتونین به حسابتون وارد کنین که این تصمیم به عهده خودتونه ولی باید به خاطر داشته باشین که تنها مقداری از سرمایه رو وارد بازار کنین که ریسکشو میپذیرین و از دست دادنش براتون مقدوره!

برای محاسبه میزان مارجین مورد نیاز خود در معاملات، میتونین نوع ارز، نوع حساب و اندازه معامله رو در ماشین حساب مارجین وارد کنین.

ماشین حساب استاپ لاس

قبل از شروع معامله، بهتره تعیین کنین چقدر ریسک میخواین در هر معامله داشته باشین. مثلاً فرض کنین که میخواین یک معامله با اندازه 1 لات و ریسک مارجین 2.5 درصد انجام بدینشف شما با استفاده از ماشین حساب فارکس میتونین استاپ لاس رو به صورت پیپ محاسبه کنین.

درصورت اندازه 1 لات برای معامله با جفت ارز EURUSD و ریسک مارجین 2.5 درصد، حداکثر حد ضرر ممکن برابر با 29 پیپ خواهد بود. این محاسبات رو باید برای دو جفت ارز دیگه هم (GBPUSD و USDJPY) باید تکرار کنین تا میزان استاپ لاس برای هر کدوم مشخص بشه.

ماشین حساب لات

شما ممکن است از ماشین حساب اهرم فارکس برای محاسبه حداکثر اندازه لات در معاملات خود استفاده کنید. برای این منظور اول جفت ارزتون رو وارد کنین مثلاً EURUSD. سپس تعداد پیپ‌ها (stoploss)رو تعیین کنین مثلاً 29 پیپ. مرحله سوم تعیین درصد ریسک در هر معامله است به عنوان مثال 2.5% و بعد از اون وارد کردن اندازه حاشیه معامله (مثلاً 34449 دلار).

سپس ماشین حساب فارکس، حداکثر اندازه لات رو با استفاده از فرمول زیر محاسبه میکنه:

100000 ن÷ (حاشیه × درصد پیپ) = اندازه لات

سپس با ورودی‌هایی که گفته شد، ماشین حساب اندازه لات رو برابر با 97/2 لات برای جفت ارز EURUSD محاسبه میکنه. همچنین، اگر جفت ارز به USD  تبدیل بشه مثل  USDJPYمعادله بر اساس نرخ تبدیل تعدیل میشه. برای مثال، اندازه لات برای USDJPY ممکنه بشه 03/3 لات. این محاسبات بهتون کمک میکنن تا با استفاده از حاشیه و ریسک مشخص، حداکثر اندازه لات رو برای معاملاتتون تعیین کنین.

ماشین حساب سود و زیان

معامله‌گران بیشتر قبل از وارد کردن یک موقعیت در بازار فارکس، حاشیه سود معامله رو بررسی میکنن تا متوجه بشن که چقدر زمان ممکنه طول بکشه تا سود به نسبت توقف ضرر برسه. برای این کار، ماشین حساب سود و زیان فارکس میتونه به معامله‌گران کمک کنه.

مثلاً اگه در یک معامله خرید 1 لات USDJPY با قیمت ورودی 25/112 و هدف سود 85/112 داشته باشیم، با استفاده از فرمول P/L، سود معامله با اندازه لات 100,000 و تبدیل نرخ به USD به دست میاد:

P/L = (112.85 – 112.25) × 100,000 = 60,000 ین

سپس این مقدار به دلار تبدیل شده و معادل با 534 دلار میشه.

همچنین، برای معاملاتی که جفت ارز به USD نقل شدن مثل EURUSD یا GBPUSD، معادله سود و زیان به صورت زیر هست:

P/L = (قیمت ورودی – قیمت سود هدف) × اندازه لات

به عنوان مثال، برای یک پوزیشن EURUSD با قیمت ورودی 1425/1 و هدف سود 1485/1:

P/L = (1.1485 – 1.1425) × 100,000 = 600 دلار

این محاسبات به شما کمک میکنه تا به سرعت و به‌طور دقیق مقدار سود یا زیان معاملات رو با استفاده از ماشین حساب فارکس محاسبه کنین.

دانلود ماشین حساب فارکس برای موبایل و لپ‌تاپ

ماشین حساب‌های فارکس مهم‌ترین ابزارهای مورد استفاده در بازار فارکس هستن. علاوه بر ماشین حساب‌های متعددی که به صورت آنلاین در وب سایت‌های مختلف موجودن و در دسترس قرار دارن، شما میتونین اپلیکیشن‌های اون رو دانلود کنین تا در هر لحظه در دسترس شما باشه. این اپ‌ها روی انواع سیستم عامل‌ها قابل نصب هستن.

دانلود ماشین حساب فارکس آیفون

اگه شما با استفاده از گوشی آیفونتون وارد بازارهای معاملاتی ‌میشین، ماشین حساب های متعددی هستن که قابل نصب روی گوشی‌های آیفون هستن و شما با استفاده از گوگل پلی میتونین به این ماشین حساب‌ها دسترسی داشته باشین.

دانلود ماشین حساب فارکس اندروید

بعضی از ماشین حساب‌هایی که برای محاسبه بازارهای مالی فارکس تعیین شدن  قابل نصب روی گوشی‌های اندرویدی هستن و شما میتونین از طریق گوگل پلی بهشون دسترسی داشته باشید و دانلود کنین.

دانلود ماشین حساب فارکس برای ویندوز

راحت ترین و بهترین وسیله برای انجام معاملات فارکس استفاده از سیستم عامل های ویندوز و رایانه‌ای هست که در این زمینه نیز نوع قابل نصب روی ویندوز نیز تعریف شدن و شما پس از دانلودش میتونین بر روی سیستم خود نصب و آن را اجرا کنید.

دانلود نرم افزارهای ماشین حساب فارکس

در کنار ماشین حساب‌ فارکس آنلاین که برای ترید در بازار فارکس مورد استفاده قرار میگیرن، اپلیکیشن‌های متعددی ایجاد شدن و افراد میتونن با دانلود ماشین حساب فارکس در موبایل و یا کامپیوتر نصبش کنن و در صورت نیاز از ماشین حساب خودشون استفاده کنن. مثل ماشین حساب فارکس آلپاری، ماشین حساب لایت فایننس، ماشین حساب فارکس طلا، و ماشین حساب پیپ. این اپلیکیشن‌ها ابزارهای حیاتی و کاربردی برای محاسبه سود و ضرر در بازار فارکس محسوب میشن. با توجه به نیازهای خودتون، میتونین از هرکدوم از این اپلیکیشن‌ها استفاده کنین.

ماشین حساب بروکر آلپاری

ماشین حساب فارکس بروکر آلپاری یک ابزار مهم برای تریدرهاست که امکان محاسبه سود و ضرر در بازار فارکس رو فراهم میکنه. این ابزار به معامله‌گر این امکان رو میده که معاملاتش رو به دقت ارزیابی کنه و تصمیمات بهتری رو در مورد ورود به بازار بگیره. ماشین حساب فارکس آلپاری، یک نسخه شخصی‌سازی شده از این بروکره و در اختیار تریدرها قرار میگیره.

در کل، برای بروکر آلپاری، چهار نوع ماشین حساب مختلف معرفی شده است که هرکدوم دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد خودشون هستن. برای مطالعه دقیق تر این ماشین حساب‌ها میتونین به لینک مقاله بروکر آلپاری ورود کنین.

ماشین حساب بروکر لایت فایننس

ماشین حساب لایت فایننس، یک ابزار محاسباتی آنلاین بروکر لایت فایننس هست که امکان محاسبه پارامترهای مختلف معاملات در بازار فارکس رو فراهم میکنه. این ابزار اهدافی چون تصمیم‌گیری در مورد معاملات آتی و مدیریت ریسک رو برای معامله‌گران دنبال میکنه. برای استفاده از ماشین حساب فارکس لایت فایننس، میتونین به وبسایت بروکر لایت فایننس مراجعه کنین و از این ابزار به صورت رایگان استفاده کنین.

جمع بندی نهایی از زبون کندل

در این مقاله از سایت کندل، با ابزار ماشین حساب فارکس آشنا شدین که یکی از ابزارهای حیاتی برای سنجش سود و ضرر در معاملات فارکس هست. این ابزار به صورت آنلاین در وب سایت‌های فارکسی و هم به صورت اپلیکیشن برای موبایل و کامپیوتر قابل دسترسه!

ما در این مطلب به معرفی چند نمونه از بهترین ماشین حساب‌های فارکس برای محاسبه پیپ، لات، و نسبت سود به ضرر پرداختیم. اگر نیاز به راهنمایی در استفاده از هرکدوم از این ابزارها دارین، میتونین سوالات و ابهاماتتون رو در کامنت‌ها مطرح کنین.

برای تصمیم‌گیری دقیق در بازار فارکس نیاز به اطلاعات دقیق هست و درواقع ماشین حساب فارکس یک ابزار بسیار مفید برای دستیابی به این هدف هست. بهترین ماشین حساب‌های فارکس، اون ابزارهایی هستن که به شما اجازه میدن با وارد کردن اطلاعات، نکات دقیق و جزئی تر رو دریافت کنین.

اگه بتونین از چنین ماشین حسابی به درستی استفاده کنین، میتونین به نتایج واضح‌تری دست پیدا کنین و در نهایت معاملاتتون رو با کمترین ریسک و زیان انجام بدین. در نهایت، توجه داشته باشین که حضور در بازار فارکس نیاز به دانش و اطلاعات دقیق داره و حضور ناآگاهانه ممکنه باعث ضرر در سرمایه‌تون بشه!

برای اینکه از مقالات آموزشی استفاده کنید، می توانید در بروکرهای معتبر ما که به طور کامل معرفی کرده ایم ثبت نام کنید.

بروکر آلپاری

بروکر لایت فایننس

بروکر stp trading

بروکر ارانته

بروکر nordfx

بروکر ifc

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

فهرست مطالب

تبلیغات