معامله با فیبوناچی در فارکس

معامله با فیبوناچی در فارکس
خواندن این مطلب
8 دقیقه
زمان میبرد!

معامله با فیبوناچی در فارکس

معرفی فیبوناچی

در این مقاله از آموزش فارکس به معامله با فیبوناچی در فارکس می رسیم. ما از نسبت های فیبوناچی در معاملات خود بسیار استفاده خواهیم کرد، بنابراین بهتر که آن را یاد بگیرید و مانند آشپزیخانه مادرتان آن را دوست داشته باشید.

فیبوناچی ابزار بسیار کاربردی در معاملات فارکس است و بسیاری از مطالعات فیبوناچی با نام های عجیب و غریب وجود دارد، اما ما به دو مورد می پردازیم:  retracement و  extensionh.

اجازه دهید ابتدا با معرفی خود مرد فیب… لئوناردو فیبوناچی شروع کنیم.

نه، لئوناردو فیبوناچی سرآشپز معروفی نیست. در واقع، او یک ریاضیدان معروف ایتالیایی بود که به او به عنوان یک سوپر دوپر اوبر اولترا گیک نیز شناخته می‌شد.

او یک “آها!” داشت. لحظه ای که او یک سری ساده از اعداد را کشف کرد که نسبت هایی را ایجاد می کردند که نسبت های طبیعی اشیاء در جهان را توصیف می کردند.

نسبت ها از سری اعداد زیر ناشی می شوند: 0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55، 89، 144…

این سری از اعداد با شروع با 0 به دنبال 1 و سپس جمع کردن 0 1 برای به دست آوردن 1، عدد سوم به دست می آید.

سپس اعداد دوم و سوم (1 1) را با هم جمع کنید تا 2، عدد چهارم و … به دست آید.

پس از چند عدد اول در دنباله، اگر نسبت هر عددی را به عدد بالاتر بعدی اندازه گیری کنید، 0.618 به دست می آید.

برای مثال، 34 تقسیم بر 55 برابر است با 0.618.

اگر نسبت بین اعداد متناوب را اندازه گیری کنید، 0.382 دریافت خواهید کرد. برای مثال، 34 تقسیم بر 89 = 0.382.

شما اکنون دنباله فیبوناچی را تجربه کرده اید.

معرفی فیبوناچی
معرفی فیبوناچی

دنباله فیبوناچی

یک دنباله فیبوناچی با گرفتن 2 عدد، هر 2 عدد، و جمع کردن آنها با یکدیگر برای تشکیل عدد سوم تشکیل می شود. سپس اعداد دوم و سوم دوباره اضافه می شوند تا عدد چهارم تشکیل شود. و می توانید این کار را تا زمانی ادامه دهید که دیگر سرگرم کننده نباشد.

نسبت آخرین عدد به عدد دوم به آخرین عدد تقریباً برابر با 1.618 است. این نسبت را می توان در بسیاری از اجسام طبیعی یافت، بنابراین این نسبت را نسبت طلایی می نامند. بارها در هندسه، هنر، معماری و حتی در Sonic the Hedgehog ظاهر می شود.

نسبت طلایی در واقع یک عدد غیرمنطقی مانند پی است و اغلب با حرف یونانی فی (φ) نشان داده می شود.

بسیار خوب، همین بس است. با تمام این اعداد، می توانید یک فیل را بخوابانید. ما فقط به تعقیب و گریز ادامه می دهیم. اینها نسبت هایی هستند که باید بدانید:

سطوح بازیابی فیبوناچی

0.236، 0.382، 0.618، 0.764

سطوح پسوند فیبوناچی

0، 0.382، 0.618، 1.000، 1.382، 1.618

شما واقعاً نیازی به دانستن نحوه محاسبه همه اینها نخواهید داشت. نرم افزار ترسیم نمودار شما تمام کارها را برای شما انجام خواهد داد.

با این حال، همیشه خوب است که با تئوری اصلی پشت این اندیکاتور آشنا باشید تا دانشی برای تحت تاثیر قرار دادن تاریخ خود داشته باشید.

سطوح اصلاحی فیبوناچی بر این تئوری کار می‌کنند که پس از حرکت یک قیمت بزرگ در یک جهت، قیمت قبل از از سرگیری در جهت اولیه، دوباره به سطح قبلی بازمی‌گردد.

معامله گران از سطوح اصلاحی فیبوناچی به عنوان مناطق پشتیبانی و مقاومت بالقوه استفاده می کنند.

از آنجایی که بسیاری از معامله‌گران این سطوح را تماشا می‌کنند و برای ورود به معاملات یا خروج از معامله، سفارش‌های خرید و فروش را روی آن‌ها قرار می‌دهند، سطوح حمایت و مقاومت به یک پیش‌گویی خودشکوفایی تبدیل می‌شوند.

معامله گران از سطوح توسعه فیبوناچی به عنوان سطوح سودآور استفاده می کنند. باز هم، از آنجایی که بسیاری از معامله‌گران این سطوح را تماشا می‌کنند تا سفارش‌های خرید و فروش را برای کسب سود انجام دهند، این ابزار اغلب به دلیل انتظارات خودشکوفایی کار می‌کند.

اکثر نرم افزارهای ترسیم نمودار شامل سطوح اصلاح فیبوناچی و ابزارهای سطح توسعه هستند. برای اعمال سطوح فیبوناچی در نمودارهای خود، باید نقاط Swing High و Swing Low را شناسایی کنید.

  • Swing Highیک کندل با حداقل دو ارتفاع پایین در سمت چپ و راست خود است.
  • Swing Lowیک کندل با حداقل دو پایین ترین سطح در سمت چپ و راست خود است.

شما همه اینها را دارید؟ نگران نباشید، ما اصلاحات، افزونه‌ها و مهم‌تر از همه، نحوه گرفتن چند پیپ با استفاده از ابزار فیبوناچی را در درس‌های زیر توضیح خواهیم داد.

نحوه استفاده از فیبوناچی

سطوح اصلاحی فیبوناچی خطوط افقی هستند که سطوح حمایت و مقاومت احتمالی را نشان می‌دهند که قیمت به طور بالقوه می‌تواند جهت را معکوس کند.

اولین چیزی که باید در مورد ابزار فیبوناچی بدانید این است که زمانی که بازار روند رو به رشدی دارد، بهترین عملکرد را دارد.

ایده این است که زمانی که بازار روند صعودی را طی می کند، روی یک اصلاحی در سطح حمایت فیبوناچی حرکت کنید (یا خرید کنید).

و در زمانی که بازار روند نزولی دارد، روی یک اصلاحی در سطح مقاومت فیبوناچی کوتاهی کنید (یا بفروشید).

سطوح اصلاح فیبوناچی به عنوان یک شاخص فنی پیش بینی کننده در نظر گرفته می شود زیرا آنها تلاش می کنند تا مشخص کنند قیمت ممکن است در آینده کجا باشد.

این تئوری این است که پس از اینکه قیمت یک جهت روند جدید را شروع کرد، قیمت قبل از از سرگیری در جهت روند خود، مجدداً دنبال می‌شود یا تا حدودی به سطح قیمت قبلی باز می‌گردد.

یافتن سطوح بازیابی فیبوناچی

برای یافتن این سطوح اصلاحی فیبوناچی، باید نوسانات اوج و نوسان پایین اخیر را پیدا کنید.

سپس، برای روند نزولی، روی Swing High کلیک کنید و مکان نما را به آخرین Swing Low بکشید. برای روند صعودی، برعکس عمل کنید. روی Swing Low کلیک کنید و مکان نما را به جدیدترین Swing High بکشید.

حال، بیایید به چند نمونه از نحوه اعمال سطوح اصلاح فیبوناچی در بازارهای ارز نگاهی بیندازیم.

فیبوناچی روند صعودی

این نمودار روزانه AUD / USD است. در اینجا ما سطوح اصلاح فیبوناچی را با کلیک بر روی Swing Low در 0.6955 در 20 آوریل و کشیدن مکان نما به سمت Swing High در 0.8264 در 3 ژوئن ترسیم کردیم.

فیبوناچی روند صعودی
فیبوناچی روند صعودی

تادا! نرم افزار نمودار به طور خودکار سطوح اصلاح را محاسبه و به شما نشان می دهد. همانطور که از نمودار می بینید، سطوح اصلاح فیبوناچی 0.7955 (23.6%)، 0.7764 (38.2%)، 0.7609 (50.0%*)، .7454 (61.8%) و 0.7263 (76.4%) بودند.

اکنون، انتظار این است که اگر AUD / USD از بالاترین سطح اخیر عقب نشینی کند، در یکی از سطوح اصلاح فیبوناچی پشتیبانی خواهد شد زیرا معامله گران با کاهش قیمت، در این سطوح سفارش خرید می دهند.

نسبت 50.0% به طور رسمی یک نسبت فیبوناچی نیست، اما توانست مخفیانه وارد گروه شود و هرگز آن را ترک نکرده است.

حال، بیایید به آنچه پس از وقوع Swing High رخ داد نگاه کنیم.

فیبوناچی روند صعودی
فیبوناچی روند صعودی

قیمت مستقیماً از سطح 23.6 درصد عقب نشینی کرد و طی دو هفته آینده به کاهش خود ادامه داد. حتی سطح 38.2 درصد را آزمایش کرد اما نتوانست زیر آن بسته شود.

بعداً، در حدود 14 جولای، بازار حرکت صعودی خود را از سر گرفت و در نهایت از نوسان اوج خود عبور کرد. واضح است که خرید در سطح فیبوناچی 38.2 درصد یک تجارت بلندمدت سودآور خواهد بود!

فیبوناچی در روند نزولی

حال، بیایید ببینیم چگونه از ابزار اصلاح فیبوناچی در طول یک روند نزولی استفاده می کنیم. در زیر نمودار 4 ساعته EUR / USD مشاهده می شود.

فیبوناچی در روند نزولی
فیبوناچی در روند نزولی

همانطور که می بینید، ما Swing High خود را در 1.4195 در 25 ژانویه و Swing Low خود را در 1.3854 چند روز بعد در 1 فوریه یافتیم.

سطوح اصلاحی 1.3933 (23.6%)، 1.3983 (38.2%)، 1.4023 (50.0%)، 1.4064 (61.8%) و 1.4114 (76.4%) هستند.

انتظار برای یک روند نزولی این است که اگر قیمت از این پایین بازگردد، احتمالاً ممکن است با مقاومت در یکی از سطوح فیبوناچی مواجه شود زیرا معامله‌گرانی که می‌خواهند روند نزولی را با قیمت‌های بهتر بازی کنند، ممکن است آماده سفارش‌های فروش در آنجا باشند.

بیایید نگاهی بیندازیم به آنچه در ادامه رخ داد.

فیبوناچی در روند نزولی

بازار سعی کرد صعود کند، و قبل از آزمایش سطح 50.0 درصد، برای مدتی زیر سطح 38.2 درصد متوقف شد. اگر سفارش‌هایی در سطح 38.2% یا 50.0% داشتید، در آن معامله پیپ‌های دیوانه‌واری به دست می‌آورید.

در این دو مثال، می بینیم که قیمت مقداری حمایت یا مقاومت موقت فارکس در سطوح اصلاحی فیبوناچی پیدا کرد.

از آنجا که تمام افرادی که از ابزار فیبوناچی استفاده می کنند، این سطوح به سطوح حمایت و مقاومت خودشکوفایی تبدیل می شوند.

اگر تعداد زیادی از فعالان بازار بر این باورند که یک اصلاح در نزدیکی یک سطح اصلاحی فیبوناچی رخ خواهد داد و منتظر باز شدن یک موقعیت زمانی باشند که قیمت به آن سطح برسد، آنگاه همه آن سفارشات معلق می توانند بر قیمت بازار تأثیر بگذارند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که قیمت همیشه از این سطوح بالا نمی رود. باید به آنها به عنوان حوزه های مورد علاقه نگاه کرد،

در حال حاضر، چیزی وجود دارد که همیشه باید در مورد استفاده از ابزار فیبوناچی به خاطر بسپارید و آن این است که استفاده از آنها همیشه ساده نیست!

برای اینکه از مقالات آموزشی استفاده کنید، می توانید در بروکرهای معتبر ما که به طور کامل معرفی کرده ایم ثبت نام کنید.

بروکر آلپاری

بروکر لایت فایننس

بروکر stp trading

بروکر ارانته

بروکر nordfx

بروکر ifc

درباره نویسندهنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

فهرست مطالب

تبلیغات